YDS ve benzeri akademik sınavlar, birçok kişi için aşılması zor bir engel gibi algılanmakta ve hatta zaman zaman bir işkence olarak düşünülmektedir. Oysaki, hazırlanma aşamasında dikkat etmeniz gereken birkaç husus ile bu süreci daha az sancılı geçirebilmeniz mümkün.

       1.Aşama: Karar Aşaması

Bu noktada kişi, bireysel olarak mı yoksa bir kurs ve eğitmenler eşliğinde mi hazırlanacak buna karar vermelidir. Bunun kararını vermek de çok kolay. Eğer ki daha önce en az 6 ile 9 aylık bir Genel İngilizce eğitimi almış iseniz ya da üniversitelerin hazırlık sınıflarında eğitim aldıysanız bireysel olarak da hazırlanmanız mümkün. Bu durumda güvenilir olan birkaç kurumda ücretsiz olarak yapılan Seviye Tespit Sınavlarına katılarak tam olarak seviyenizi görmeniz mümkün. Kurstan kursa farklılık göstereceği için en az 2 ya da 3 kurumda kendinizi deneyiniz. Seviyeniz B1 (Intermediate) düzeyde ise kendiniz de hazırlanabilirsiniz. Eğer ki daha alt seviyelerde iseniz yardım almanız daha iyi olacaktır. Unutmayınız ki YDS ve diğer akademik sınavlar kişinin belli bir akademik kelime ve okuma seviyesine sahip olmasını ister. YDS söz konusu olduğunda ortalama 1000 – 2000 kelime bilmeniz beklenir.

Türkiye’de yerli hocaların hazırladığı YDS ve diğer akademik sınavlar (YÖKDİL, LYS5), kişilerin gramer, kelime ve okuma becerilerini ölçen sınavlardır ve kişinin uzun süre yurt dışında bulunmuş olması, konuşmasının çok iyi olması, sürekli İngilizce altyazılı film izlemesi vb. durumlarından bağımsız ele alınmalıdır. Net ifade etmek gerekirse kendi mantığı olan ve hazırlanışı ile kişiyi belli bir mantıkta hareket etmeye zorlayan bir yapısı vardır. Sınırları vardır ve hatta aynı kelimeyi ve gramer kuralını aynı yıl içerisinde art arda sorarak kişileri şaşırtan bir karaktere sahiptir.

       2.Aşama: Materyal Belirleme Aşaması

Eğer belli bir kurs ya da eğitmen ile çalışma kararı alırsanız materyal derdinden büyük ölçüde kurtulmuş oluyorsunuz, ama bilgi almaya gittiğiniz kursun kullandığı materyalleri istemeyi ve göz atmayı unutmayınız. Materyallerin daha çok özgün sorulardan oluşması bir artı değildir, çünkü hazırlayan eğitmenler YDS mantığı ile çok örtüşmeyecek soru hazırlaması halinde kişinin hevesini kırabilir ve soğutabilir. Çıkmış sorular ile destekli kaynaklar tercih edilmeli ve belli ölçüde özgün sorulara yer verilmesi normal karşılanmalıdır.

Hayır, bireysel olarak çalışmalarınıza devam etme kararı alırsanız elinizin altında şu tarzda kaynaklar olması gerekmektedir:

  • Akademik kelime kitabı
  • Akademik metin çalışma kitabı
  • Çıkmış soruları destekleyebilecek Türkçe açıklamalı gramer kitabı
  • Çıkmış sorular kitabı ya da deneme sınavları (en az 10 adet)

 

       3.Aşama: Çalışma Planı Aşaması

Kurs eşliğinde hazırlanan adaylara genellikle sağlanan bir ders çalışma planı mevcuttur. Bu durumda sizin karar aşamasında düşünmeniz gereken, bu çalışma planında hangi alana ne kadar zaman ayrıldığıdır. Birçok kurs, gramere fazla ağırlık verirken, paragraf soru tiplerine fazla zaman ayıramamakta veya kişilerin en çok ihtiyaç duyduğu bölümlerden biri olan çıkmış sorulara pek eğilememektedir. Kurs ile yapacağınız görüşmelerde, bu planlama hakkında iyi bilgiler edinmelisiniz. Haftada 2 ya da 3 gün ders yapan ortalama bir kurum, YDS için temel oluşturan gramer konularını 1 ay gibi bir süre zarfında sizlere sunabilmelidir, fazlası ise zamandan yiyecektir ve sizlerin diğer konular üzerine yoğunlaşmasını geciktirecektir. Aynı şekilde Akademik Kelime dersi yapmayan kurumları kesinlikle tercih etmeyiniz. Kurslar sizlere en az 5 deneme sınavı yapmalıdır ve eski dönem çıkmış soruları sizinle çözmelidir.

Bireysel hazırlanmaya karar verdiyseniz, yapmanız gereken kendinize özgü bir çalışma planı çıkarmak ve bahane üretmeden disiplinli bir şekilde bu planı uygulamaktır. Yaptığınız bu plan, odanızda mutlaka olsun ve eğer çalışıyor iseniz akşam en az 1 saatinizi ayırarak hazırlıklarınızı sürdürmelisiniz. Bir konudan diğer konuya atlayarak değil, belli bir düzen takip etmelisiniz. Başta gramer eksiğiniz varsa en kısa sürede (maksimum 1 ay) kapatmaya çalışmalısınız. Ardından kelime ve paragraf çalışmaları olan kaynak kitabınızdan devam etmelisiniz. Sınav gününe son 20 gün kala ise mümkünse sabah 10:00’da başlayacak şekilde her 2 günde 1 sınav yapmalısınız. Bu sınavların en fazla 3 tanesi özgün, çoğunluğu ise çıkmış sınavlar olmasına dikkat ediniz. Zaten çıkmış sınavları çözmüş iseniz özgün sınavlara ağırlık veriniz.

  1. Aşama: Sınava Hazırlık Aşaması

Bir eğitim kurumuna kayıt olan adaylar, genelde dersten derse çalışma yapmakta ve kurs günleri haricinde geri kalan zamanlarını YDS ve diğer sınavlar için ayırmamaktadır. Öncelikle bu anlayışı tersine çevirmeli ve kurs haricindeki günlerde de çalışmalarınıza en az 1 saat ayıracak şekilde devam etmelisiniz. Ödev vermeyen kurs tercih etmeyiniz, sizi kendinize bırakmalarına müsaade etmeyiniz. Çeşitli sebeplerden dolayı katılamadığınız günler için makul ölçülerde telafi dersi talep ediniz ve bu isteğinizi gösterin. Yapılan en büyük yanlışlardan biri de dağınık çalışma ve ‘’ bu da olsun, bunu da alayım’’ gibi düşüncelerden kaynaklı çeşitli materyallerden faydalanma halidir. Elinizin altında onlarca kaynak olması bazı durumlarda kafanızın karışmasına ve kararsızlığa yol açabilir. Bunun yerine, öncelikle size sağlanan kaynakları bitiriniz ve sonrasında yeni kaynağa geçiniz. Kurumdaki eğitmenlerin ders işleyiş düzenine dikkat ediniz ve eğer ki iyi anlaştığınızı düşündüğünüz eğitmenler ile hazırlanıyor iseniz, dersi iyice takip edip mutlaka notunuzu alınız. Dersi bir kaynaktan sadece okuyarak anlatan eğitmen ile çalışmayınız. Ek iş olarak YDS eğitmenliği yapılmaz, yapılmamalı. Uzmanlık alanı akademik sınavlar olan eğitmenler ile çalışmaya özen gösteriniz. Gerekirse samimi bir şekilde kendisinin sınavlara girip girmediği hakkında bilgi edinmekten çekinmeyin.

Bireyse olarak hazırlık aşamasında en çok dikkat edilmesi gereken konu ise devamlılıktır. Bir bahane ile ara verilen çalışmaları devam ettirmek konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. Kaynak kitapları teker teker bitirip, kelime ve metin çalışmalarına ağırlık vermeniz işinizi daha da kolaylaştıracaktır. İnternet üzerinden akademik metin çalışması yapabilir, okuma yapabilir, akıllı telefonunuza uygulama indirip günde en az 1 saat çalışma yapabilirsiniz. Deneme sınavları çözümlerini yapabiliyor iseniz sabah saatlerinde ve sınavın yapıldığı saat dilimlerinde yapınız. Buradaki amaç, zihni sınav saatlerinde olduğu gibi açık tutmaya çalışmak ve uyumu sağlamaktır. Bu yüzden, normal çalışmalarınızı da ayarlayabiliyor iseniz gündüz saatlerine getiriniz.

  1. Aşama: Sınav Aşaması

Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır misali sınav esnasında da kişilerin uyguladığı yöntemler değişiklik göstermektedir. Daha önce girmiş olduğunuz sınavlarda izlediğiniz ve kendinizi rahat hissettiğiniz bir çözüm yöntemi var ise onu devam ettiriniz. Sabah saatlerinde daha önce hiç deneme sınavı yapmayan öğrenciler sınava adapte oluncaya kadar en az 10-15 dakika zaman kaybı yaşamaktadırlar. Tavsiyem, sınavdan bir gün önce sabah erken kalkıp erken yatarak, sınav gününe de erken başlamaktır. Sınav esnasında kendinizi en iyi hissettirecek bir start vermelisiniz. Belli bir yönteminiz yok ise, Çeviri sorularından başlayabilir ve sonra Gramer sorularına yönelebilirsiniz. Gramer sorularını takiben ara vermeden Cloze test bölümünü tamamlamalı ve diğer sorulara geçmelisiniz. En çok zorlanılan bölüm olan Paragraf soruları kısmına en az 45 dakika zaman ayrılmalı, bunun gerçekleşebilmesi için sınavın başlarında gereksiz zaman kayıplarından kaçınılmalıdır. Hangi soruda ne tarz yöntem ve varsa teknik uygulanıyor, bunları sınava hazırlık aşamasında iyi uygulayabilen kişi, sınav esnasında daha hızlı yol alabilmektedir. Dikkat dağınıklığı ya da adaptasyon sorunu olan kişiler, sınavdaki bölümler arası geçişte en az 1 dakika ara vererek sınava devam etmelidir. Sınav sonuna doğru zamanınız kalmadı ise ve artık size en yakın gelen seçeneği işaretleme eğilimi içerisinde iseniz, cevap anahtarındaki dağılımı göz önünde bulundurunuz. 80 soru ve 5 seçenek olan bir sınavda her şık için ortalama 16 doğru cevap bulunmaktadır. Bu rakam en az 13’e iner ve en fazla da 21-22’ye çıkar.

Ve asla unutmayınız ki, YDS ve diğer akademik sınavlar kendi içerisinde tutarlı sınavlar olduğundan ekstra ve sıra dışı bir yapı, gramer kuralı ve kelime sorusu ile karşı karşıya ihtimaliniz oldukça düşüktür.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir