İster ÖSYM bünyesindeki sınavlarda olsun, isterse üniversitelerin hazırlık atlama sınavları olan Proficiency’de olsun çalışılması gereken becerilerden biri de gramerdir. Uluslararası sınavların başında gelen TOEFL ve IELTS için birer yardımcı unsur olan gramer becerisi, Türkiye’deki sınavlarda doğrudan doğruya test edilen bir bölüm olarak karşımıza çıkmaktadır.

Gramer soruları hem sınavın en baş kesiminde sorulmakta hem de Cloze Test diye adlandırdığımız ”fill in the blanks” tarzı paragraf soru tipinde yer almaktadır. 80 soruluk sınavlarımız olan YDS-YÖKDİL ve YKSDİL’de son yapılan sınavlar göz önüne alındığında (Cloze Test dahil) gramer soru dağılımı ortalama şu şekilde olmaktadır.

YKSDİL – 14 soru 

 • 4 adet Tenses/Modals/Reduction karışımı, 3 adet Prepositions, 5 adet Adverbial Clauses, 1 adet Pronoun ve 1 adet Connector

YDS – 16-18 soru

 • 4-5 adet Tenses/Modals/Reduction karışımı, 4 adet Prepositions, 7 adet Adverbial Cluases, 2 adet Connector

YÖKDİL – 22-23 soru 

 • 7 adet Tenses/Modals  karışımı, 1-2 adet Prepositions, 10-11 adet Adverbial Clauses/Adjective Clauses karışımı, 2-3 Connectors

Sınavlar bize bu şekilde bir veri sağlarken bizler neler yapmalıyız? Gramere ne kadar süre ayırmalıyız?

1) Gramer çalışması, zaman sıkıntısı yaşamayan adaylar için an fazla 2 ayda, zaman sıkıntısı olan adaylar için de 1 ayda tamamlanması gerekir.

2) Konu çalışması sırası ise şu şekilde olmalıdır: (Not: Sınavlarda, aşağıda belirtilen ilk 8-9 konu daha fazla sorulmaktadır.)

 • Tenses
 • Modals
 • Active-Passive
 • Adjective – Adverb
 • If Clauses
 • Adjective  Clauses
 • Noun Clauses
 • Adverbial Clauses
 • Connectors
 • Gerund-Infinitive / Reductions
 • Quantifiers – Pronouns

3) Öncelikle haftada 1-2 (zaman durumunuza göre) konu anlatımı izlemelisiniz; ve elinizde yer alan kaynakta o konuya yönelik en az 100 soru ile pekiştirme yapmalısınız. Konu izlemeleri sırasında notlarınızı almalısınız ve soru çözümlerinde notlarınız doğrultusunda hareket etmelisiniz. Bir sonraki  hafta da aynı tempo ile devam etmelisiniz.

4) İlk 3 konu bir biri ile iç içedir, bu bağlamda çalışılması gerekir. İngilizce gramerin temelini oluştururlar. Aynı şekilde Adverbial Clause ve Connectors da kendi aralarında yardımlaşırlar, art arda çalışılması gerekir. Clause’lar kendi kuralları dahilinde bağımsız da çalışılabilir.

5) ÖSYM sınav komitesi gramer sorularında çoğu zaman en az B1 düzeyde gramer bilgisine sahip olmanızı ister. Bazı soruları da kalıpsal olarak yıllardır kullanıldığı için sınava girenlere kolay gelmektedir.

6) Eski sınavlarda sorulan gramer sorularını mutlaka çözün ve analiz edin. Neler sormuşlar? Kaç defa sormuşlar? Bu önemli bir gramer kuralı mı? Yoksa ezber bozan bir gramer yapısı mı? Sınavlar çözüldükçe ve analiz edildikçe görülecek ki bazı kalıplar ve yapılar yıllardır sorulmakta.

7) Gramer sadece gramer soruları için değil, aynı zamanda okuma parçalarına ve o mantığı paylaşan diğer soru tiplerine de yardımcı bir öge olması bakımından kendinizi ”dar bir çerçevede gramer çalışmaya”zorlamayın, okuma parçası yaparken de gördüğünüz gramer kalıplarına dikkat edin,altını çizin; farklı, güzel gelen ve önemli gördüğünüz gramer yapılarını not alın, bir hocaya danışın. Aklınızı karıştıran bir şey olursa da bana yazabilirsiniz.

 

Yeri geldikçe ekleme yapacağım. Umarım şimdilik faydalı olmuştur. Kolaylıklar diliyorum.

Naci Hoca

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir