ÖSYM sınavları denince akla gelen en önemli soru(n) kelime çalışmasının nasıl yapılacak olmasıdır. Türkiye ve dünya çapında yapılan tüm sınavların zorluk derecesini belirleyen en başlıca beceri kelime bilgisidir. Reading, Writing, Speaking ve Listening içeren sınavlarda, adaylar ne kadar fazla kelime bilgisine sahip olursa sınav performansı o kadar iyi olmaktadır.

Peki, kelime bilgisini geliştirmek için neler yapmalıyız? Nasıl bir yol izlemeliyiz? YDS-YÖKDİL-YKSDİL’e hazırlık yaparken bireysel ya da kaynak eşliğinde kelime çalışmalarımızı nasıl yapmalıyız?

 • Öncelikle en temel kural, seviyeniz her ne olursa olsun ezber YAPMAMAKtır. İnsan beyni, ezber yapmaya başladığı andan itibaren mantık ve içerik örgüsünü kenara bırakmaktadır. Liste halinde çalışılan kelimelerden sadece ”kontrol” amaçlı istifade edilmelidir. En baştan kelime ”öğrenmek” için değil, daha önce öğrendiğimiz kelimelerden farklı neler var diye ”inceleme” değerlendirilebilir.
 • Kelime bilginize bakılmaksızın diğer önemli bir kural da bir ”kelime defteri, ajandası, (cep boy) not defteri” tutmaktır. Öğrenmeye açık olmak ve daha önce karşılaşmadığınız her kelimeyi not almalıyız. Not aldıktan sonra da HER GÜN 5-10  dakika da olsa geri dönüp not almış  olduğumuz kelimelere en baştan göz atmalıyız. Artık aklımızda kaldığına kanaat getirdiğimiz kelimelere bir artı ya da ”tick” atmalıyız.
 • Kelimeleri not alırken, bir ”context” yani ”bağlam” içerisinde not almaya dikkat etmeliyiz. Örneğin, ”improve” sözcüğünün karşısına sadece ”geliştirmek” deyip geçmek doğru olmaz; mümkünse ”improve a language, improve life standards ” şeklinde akılda kalmayı kolaylaştıracak bir içerik oluşturmaya çalışmalıyız. Seviye olarak ileri iseniz, eş anlamlı bir ya da birden fazla İngilizce sözcük ile destekleyebilirsiniz. Hiçbir sözcüğü  kendi başına öğrenmeyin; yanına mutlaka bir sözcük ya da preposition (edat) ekleyerek öğrenmeye çalışın.
 • Kelimeleri çalışırken mümkün olduğunca kolaydan zora doğru yol almaya çalışınız. Bir anda ileri düzey bir kelime ya da kelime grubunu çalışmak yorucu ve cesaret kırıcı gelebilir. Kelime kaynaklarınızı da seçerken kitabın/materyalin seviyesini bilmek bu açıdan önemlidir. Kolaydan zora doğru giden bir kaynak herkese hitap edebilir ve gelişiminize daha fazla katkı sağlayabilir.
 • Kelime çalışmalarınıza yeni başlıyor iseniz somuttan soyuta doğru yol almak son derece akılcı bir yöntem olacaktır. Somut sözcükler zihnimizde daha kolay yer edinmektedir. Soyut sözcükleri daha kolay hale getirmek içinse onları somut bir kavram ile ”özdeşleştirme” yoluna gidebilirsiniz. Ek olarak, herhangi bir soyut sözcüğün söyleniş açısından dilimizde kullanılan bir sözcük ile ”benzeşme” hali kelime öğrenimimizi kolaylaştıracaktır.
 • Kelime öğrenirken, sözcükleri ”gruplama” metodu ile belli bir kategori altında toplayabilirsiniz. Örneğin, kelime defterinizi/çalışmanızı sağlık bilimleri, fen bilimleri, sosyal bilimler gibi alanlara ayırabilirsiniz. Aynı şekilde, ”tarih, arkeoloji, psikoloji, uzay bilimleri, iş dünyası-ticaret vb.” gibi daha spesifik alt başlıklara da ayırabilirsiniz.
 • Kelime oyunları oynayabilir, cep telefonunuza ilgili uygulamaları indirebilir ve online/offline sözlüklere bolca başvurabilirsiniz. Kelime kaynakları edinirken de bu kriterlere uygun kaynakları edinmeye çalışınız.

Son olarak, bir kelime(grubunun) akılda kalıcı olabilmesi için en az 5 kereden fazla o kelimeye maruz kalınmalıdır. Bu oran 7, 10 ya da 15 olabilir. Bu durum kişinin öğrenme hızına ve diğer etmenlere göre değişiklik gösterecektir. Umarım bu yazı gerek ÖSYM sınavları, gerekse genel anlamda kelime öğrenmek için sizlere bir yol gösterir.

Sağlıcakla kalın,

Naci Hoca

Bildiğimiz üzere, yabancı dil sınavları olarak ÖSYM 2019 Sonbahar takviminde 2 adet YDS , 1 adet YÖKDİL ve E-YDS’ler bulunmakta. Sınavlara hazırlık yapan arkadaşlarımız ilkbahar dönemi sınavlarına çalışacak bolca zaman bulabiliyorken ya da bulmak zorunda hissediyorken, sonbahar dönemi sınavlarına aynı oranda çalışmakta zorlanabiliyorlar. Bu durumun oluşmasında en belirgin etkenin, adayların ders yükünün ya da çalışma temposunun yoğun olduğu sonbahar-kış döneminde ilkbahar sınavlarına daha fazla yönelmeyi tercih etmeleri olduğu söylenebilir. Diğer yandan, yaza giriş ile birlikte, özellikle de Mayıs ayı itibari ile sonbahar döneminde yapılacak sınavlara pek de vakit ayırmak istemeyebiliyorlar. Ramazan ayı, iklimin kişilerin üzerindeki etkisi, yoğun iş temposu ardından çalışmaya bir mola verme ve tatil yapma isteği, yaklaşan bayramlar, staj dönemleri, yıllık izinler vb etmenlerden dolayı adaylar yeniden kendilerini toparlamakta ve akademik bir uğraş (sınava hazırlık, teze odaklanma) içine girmekte sıkıntı duyabiliyorlar.

Öncelikle belirtmek isterim ki, bu durum son derece tabiidir ve her bireyin de haklı talebidir. Fakat testi de kırılmadan birkaç tavsiyede bulunmak isterim.

Peki, 2019 Yaz dönemi nasıl verimli geçirilir?

 • Eylül YDS’ye hazırlık yapan arkadaşlarımız en geç 2019 Haziran ayının 2.haftası ile birlikte çalışmalara başlamalıdır.
 • Bireysel çalışma yapacak ise programını belirlemeli ve hangi kaynaklar ile devam edeceğine karar vermelidir. Bir kurs programı dahilinde hareket eden adayların kursları da başlamış olmalıdır.
 • Öncelikle Temmuz başına kadar gramer konularını tamamlamalı ve haftada 3-4 gün en az 2 saat olacak şekilde çalışmalarını sürdürmelidir. Temmuz-Ağustos ayında ise haftada 4-5 gün, günde en az 3-4 saatini Okuma-Kelime çalışmasına ayırmalıdır.
 • Ağustos ayının en geç 2.haftasına ulaştığımızda deneme sınavı çözmeye hazır hissetmeliyiz. Sınav yaklaştığı için artık bilgilerimizi çıkmış sorular ve özgün denemeler ile test etmeliyiz. Mutlaka netlerimizi not almalıyız ve süre tutarak soruları çözmeliyiz. Telefon, yemek gibi dikkat dağıtıcı ögeleri çalışma ortamımızdan uzak tutmalıyız.
 • Tatile çıkıyor isek yanımızda bir İngilizce kitap (fazla kalın olmayan Stage 4-5 seviyesinde) bulundurabiliriz. Yolda, sahilde ya da tatil yapılan mekanda günde 4-5 sayfa okumak bile İngilizce’den soğumanıza engel olacaktır.
 • Okuma sevmiyorsanız TED TALKS dinleyebilirsiniz; ilgi alanınıza göre 10-15dk uzunluğundaki videolardan altyazılı ya da altyazısız olarak faydalanabilirsiniz. Cep telefonuna uygulamasını indirebilirsiniz.

Evet, yaz evresinde İngilizce çalışmak işkence gibi gelebilir ama tatiller bitip Eylül yaklaştıkça bu sefer de bir kısa yol, çıkış ya da strateji peşine düşülmekte. Belki de kolay sorulardan oluşabilecek bir sonbahar sınavı, sadece yaz dönemi verimli geçirilmediği için zor gelmeye başlayacak.

Unutmayalım ki, yukarıda bahsettiğim durum ve etmenler sınavı hazırlayan kişiler için de geçerlidir. Kim bilir? Belki de 2019 Sonbahar YDS – YÖKDİL sınavları olağandan bir derece kolay gelecek. Ama biz hazır olmuş olacak mıyız?

Lütfen, olalım… Yazımızı o kadar da verimsiz geçirmeyelim. Sağlıcakla kalın.

Naci Hoca

İster ÖSYM bünyesindeki sınavlarda olsun, isterse üniversitelerin hazırlık atlama sınavları olan Proficiency’de olsun çalışılması gereken becerilerden biri de gramerdir. Uluslararası sınavların başında gelen TOEFL ve IELTS için birer yardımcı unsur olan gramer becerisi, Türkiye’deki sınavlarda doğrudan doğruya test edilen bir bölüm olarak karşımıza çıkmaktadır.

Gramer soruları hem sınavın en baş kesiminde sorulmakta hem de Cloze Test diye adlandırdığımız ”fill in the blanks” tarzı paragraf soru tipinde yer almaktadır. 80 soruluk sınavlarımız olan YDS-YÖKDİL ve YKSDİL’de son yapılan sınavlar göz önüne alındığında (Cloze Test dahil) gramer soru dağılımı ortalama şu şekilde olmaktadır.

YKSDİL – 14 soru 

 • 4 adet Tenses/Modals/Reduction karışımı, 3 adet Prepositions, 5 adet Adverbial Clauses, 1 adet Pronoun ve 1 adet Connector

YDS – 16-18 soru

 • 4-5 adet Tenses/Modals/Reduction karışımı, 4 adet Prepositions, 7 adet Adverbial Cluases, 2 adet Connector

YÖKDİL – 22-23 soru 

 • 7 adet Tenses/Modals  karışımı, 1-2 adet Prepositions, 10-11 adet Adverbial Clauses/Adjective Clauses karışımı, 2-3 Connectors

Sınavlar bize bu şekilde bir veri sağlarken bizler neler yapmalıyız? Gramere ne kadar süre ayırmalıyız?

1) Gramer çalışması, zaman sıkıntısı yaşamayan adaylar için an fazla 2 ayda, zaman sıkıntısı olan adaylar için de 1 ayda tamamlanması gerekir.

2) Konu çalışması sırası ise şu şekilde olmalıdır: (Not: Sınavlarda, aşağıda belirtilen ilk 8-9 konu daha fazla sorulmaktadır.)

 • Tenses
 • Modals
 • Active-Passive
 • Adjective – Adverb
 • If Clauses
 • Adjective  Clauses
 • Noun Clauses
 • Adverbial Clauses
 • Connectors
 • Gerund-Infinitive / Reductions
 • Quantifiers – Pronouns

3) Öncelikle haftada 1-2 (zaman durumunuza göre) konu anlatımı izlemelisiniz; ve elinizde yer alan kaynakta o konuya yönelik en az 100 soru ile pekiştirme yapmalısınız. Konu izlemeleri sırasında notlarınızı almalısınız ve soru çözümlerinde notlarınız doğrultusunda hareket etmelisiniz. Bir sonraki  hafta da aynı tempo ile devam etmelisiniz.

4) İlk 3 konu bir biri ile iç içedir, bu bağlamda çalışılması gerekir. İngilizce gramerin temelini oluştururlar. Aynı şekilde Adverbial Clause ve Connectors da kendi aralarında yardımlaşırlar, art arda çalışılması gerekir. Clause’lar kendi kuralları dahilinde bağımsız da çalışılabilir.

5) ÖSYM sınav komitesi gramer sorularında çoğu zaman en az B1 düzeyde gramer bilgisine sahip olmanızı ister. Bazı soruları da kalıpsal olarak yıllardır kullanıldığı için sınava girenlere kolay gelmektedir.

6) Eski sınavlarda sorulan gramer sorularını mutlaka çözün ve analiz edin. Neler sormuşlar? Kaç defa sormuşlar? Bu önemli bir gramer kuralı mı? Yoksa ezber bozan bir gramer yapısı mı? Sınavlar çözüldükçe ve analiz edildikçe görülecek ki bazı kalıplar ve yapılar yıllardır sorulmakta.

7) Gramer sadece gramer soruları için değil, aynı zamanda okuma parçalarına ve o mantığı paylaşan diğer soru tiplerine de yardımcı bir öge olması bakımından kendinizi ”dar bir çerçevede gramer çalışmaya”zorlamayın, okuma parçası yaparken de gördüğünüz gramer kalıplarına dikkat edin,altını çizin; farklı, güzel gelen ve önemli gördüğünüz gramer yapılarını not alın, bir hocaya danışın. Aklınızı karıştıran bir şey olursa da bana yazabilirsiniz.

 

Yeri geldikçe ekleme yapacağım. Umarım şimdilik faydalı olmuştur. Kolaylıklar diliyorum.

Naci Hoca