2019 yılı içinde alınan karar ile Sonbahar YÖKDİL sınavı ÖSYM bünyesinde yürütülecek. Dolayısı ile sınava hazırlananların aklında soru işaretleri belirmeye başladı.

  • YDS kadar zor olur mu?
  • Eski ÜDS gibi mi olacak?
  • (ÖSYM tarafından) İlk olması açısından kolay bir başlangıç yapılır mı?
  • Eski YÖKDİL puanları geçerliliğini korumaya devam edecek mi?

vb…

Öncelikle ÖSYM’nin 2013 yılı ile, yani YDS başlığı altında sınavları uygulamaya başladığı tarihten itibaren çok da yardımsever bir havada sınavlarını yürüttüğünü söylemek pek doğru olmaz. Bir iki sınav haricinde (2016 dönemleri) genelde ortalamanın üstünde bir zorlukta sınavları hazırlamakta ve önceleri yeterli olan B1 seviyesi artık yeterli olmamaya geldi. ÜDS de kaldırılınca doğal olarak YÖKDİL 2017 yılında yapılmaya başlanıncaya kadar sancılı bir süreç yaşanmıştı. Neyse ki YÖKDİL ile puanlar alınmaya ve 5 yıllık geçerlilik ile kullanılmaya başlanmıştı. ÖSYM’ye devretse de eski puanların geçerliliği devam edecektir; tabii ki akademik alanlarda.

Açıkça ifade etmek gerekir ki YDS kadar zor bir sınav bizleri beklemiyor ama Anadolu Üniversitesi – Ankara Üniversitesi işbirliğinden doğan YÖKDİL’den daha ciddi bir sınav olacaktır. Ciddiden kastım şu yönde: Soru tiplerinde diğer şıkları okumadan da direkt doğru olabilecek sorular yazılmıştı ve çok fazla PROFICIENCY havasında geçen sınavlar olmuştu; özellikle de 4. Yökdil sınavı bunun çok açık bir örneği idi; çeldiricisiz bir sınavdı. Sınava girenlerin ve eğitmenlerin çok ciddiye almadığı bir sınavdan şimdi ÖSYM’ye geçince daha oturaklı bir hale evrilmesine tanık olacağız. Eski ÜDS’ler gibi olmayacaktır, en azından aynı havayı vermeyecek çünkü en sonuncusu 2012 de yapılan ile şimdiki arasında en bariz fark, geçen zaman farkı, yani 7 yıllık bir süreden bahsediyoruz. ÜDS’lere öğrenci hazırladığım dönemlerde ”Hocam, bu sınavlar bu kadar zor olmak zorunda mı?” soruları sorulmaya devam ediliyordu; şimdi geçmişe dönüp ÜDS çözen bir arkadaşımız kolay bulabilir ama unutmasın ki o dönemlerde hiç de fena sınavlar değildi; en azından YÖKDİL kadar ”çantada keklik” görülmüyordu. KPDS nasıl zor olarak kabul edilip YDS başlığı altında o zorluğu devam ettirdi, YÖKDİL’e de bir ciddiyet geleceğini düşünüyorum. Çıkacak sonuç ” zor olacak” olmamalı ama 80 sorunun 60 tanesini hazırlık yapan ve birikimi olan herkesin yapabileceği zorlukta olacağını; 20 adet ise seçici soru olacağını düşünüyorum. Tabii ki hazırlık aşamasında eski ÜDSler gözden geçirilmeli, YDSler yine çözülmeli.

ÖSYM’nin ilk YÖKDİL’i olacağı için bir ”torpil” yapılmayacağını düşünüyorum ama YDS kadar da kişilerin sinirlerini yıpratacak kadar zor olacağı kanaatinde de değilim. İşin içinde ÖSYM var ise çalışmalarımızı o yönde yapmalıyız. Umarım öğrencilerin hayallerini yıkmayacak ve yabancı dil ile akademik çalışmadan soğutmayacak bir sınav olur.

Kolaylıklar diliyorum.

Naci Hoca

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir