Ankara Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen ve 09 Temmuz Pazar günü 2.si gerçekleştirilen YÖKDİL sınavını geride bıraktık. Öncelikle herkese geçmiş olsun demek istiyorum, umarım tüm akademi adayları istenilen puanları alır.

Naci Hoca olarak her zamanki gibi sınavda yerimi aldım ve 09:30 da başladığım sınavı 10:25 te bitirdim. Sonrasında genel olarak sınavların analizi yaptığımda hem soru bazında hem de genel olarak düşünüldüğünde aşağıdaki sonuçları çıkardım.

1. Soru Bazlı Düşünüldüğünde Olası DOĞRU cevaplar şu şekildedir:

* even though   * although    * since   * approximately   * if * about -of  * differ from * generalization *encompass

* hesitant  * when  * spoken  * present perfect – can   * present perfect – past simple  * is shown    * dress up

carry out    * as well as    * that    * more / than    * re enacted    * neither nor   * whereas   * trace 

2. İngilizce Dilbilgisi Olarak Düşünüldüğünde:

YÖKDİL söz konusu olduğunda Intermediate düzeyde İngilizce dil bilgisine sahip olmanız; değilseniz de artık 8-10 ders ile artık çok kolay hazırlanabilirsiniz. Toplamda 10 adet gramer yapısına sahip olmanız tüm sınav için yetip de artıyor bile. Bu sınavda gramer bakımından sıradışı hiçbir ifade sorulmamıştır. Gramer cümleleri son derece anlaşılır idi.

3. Paragraf Soru Tipleri Düşünüldüğünde:

Cümle Tamamlama sorularında 11 soruda 6-7 doğru rahatlıkla yapılabilir düzeyde idi ama 4-5 soruda ise köşeye sıkıştırmaya müsait sorular sormuşlar. Yorumlama yeteneği iyi olan bir öğrencimizin de zorlanabileceği düzeyde olmuş. Cloze Test icerisinde sorular parçalar son derece anlaşılır idi ve 10 soruda 8-9 yapmamak için hiçbir engel yok idi. İlgisiz Cümle sorularında 6 soruda 1-2 adet yorumlaması zor soru bulunmakta idi, aynı mantıkta çözülmesi gereken Paragraf Tamamlama sorularında ise 6 soruda 5 tanesi yine rahatlıkla yapılacak türdendi. Öğrencilerin vazgeçilmezi olan Çeviri Sorularında ise 12 soruda 12 çok rahat yapılabilirdi yine. Paragraf Sorularında ise 2 paragraf son derece zorlayabilir öğrencileri ama diğer 3 metin için aynı şeyi söylemek zor. Yine 15 soruda 9-10 rahatlıkla gelebilirdi.

4. Genel Olarak YÖKDİL Sınavı Düşünüldüğünde:

** Mart ayında yapılan sınavdan bir adım daha zor olduğunu söylemek mümkündür.

** Kelimeler biraz daha zorlaşmış ve öreneğin ”encompass” gibi fiiller sorgulanmaya başlanmış.

** Kasım 2017 YÖKDİL biraz daha zor beklenebilir, dikkatli olunmalı.

** Öğrencilerin gerçek alan bilgisini ölçmekten her zaman uzak kalacak bir sınavdır fakat tüm akademi adayları her daim bu sınava girmeli ve puanlarını yükseğe çekmeye çalışmalıdır.

Umarım bir sonraki sınava ihtiyacınız kalmayacak bir puan alırsınız.

Sağlıcakla,

Naci Hoca

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir